CZK

Vrbovka

Zapomenutá moudrost

"Byla jsem ještě mladou ženou, když v nejlepším mužném věku zemřel můj švagr na chorobné zduření předstojné žlázy – prostaty (dnes nazývané hypertrofie prostaty). Můj soused, který jako bylinkář velmi dobře znal léčivky, mi ukázal vrbovku a povídal: 'Kdyby váš švagr býval pil čaj z této rostlinky, byl by dnes ještě naživu. Zapamatujte si tuto rostlinku. Jste mladá žena a tímto byste mohla pomoci mnoha lidem.' Jak již to však chodí, byla jsem mladá a zdravá a nevěnovala jsem této informaci mnoho pozornosti. Moje matka však byla jiná. Sbírala ji každý rok a byla jsem svědkem, jak mnoha lidem pomohla při chorobách ledvin a močového měchýře. Její účinky jsou tak silné, že často naráz vyléčí všechna trápení nemocné prostaty. Byly případy, kdy někteří muži před operací nedokázali téměř močit a už jediný samotný šálek čaje jim přinesl úlevu. Čaj se přirozeně musí pít dále, má-li se dosáhnout uzdravení.

Maminka mi vyprávěla o pacientovi, který prodělal tři operace rakoviny močového měchýře. Byl na tom velmi špatně. Řekla jsem mu o vrbovce, aby si z ní dělal čaj. Později mi jeho lékař řekl, že se uzdravil. To na mě udělalo silný a trvalý dojem.

Když v roce 1961 maminka zemřela, zapomněla jsem toho roku vrbovku nasbírat. U mého osobního lékaře jsem se dozvěděla, že jeden mně známý muž leží v nemocnici s beznadějnou rakovinou močového měchýře. Zvolala jsem: Ne, tento muž nesmí zemřít! A myslela jsem přitom na vrbovku. Ošetřující lékař byl sice nakloněn léčivkám, ale domníval se, že v tomto případě již nic nepomůže. Nemocný byl na tom velmi zle a jeho stav se neustále zhoršoval. Já však neměla vrbovku nasbíranou a s hrůzou jsem si uvědomila, že nyní, uprostřed října, je již vše odkvetlé a suché. Ale pokusila jsem se alespoň podívat, jestli ji přece jenom někde nenajdu. Ta místa, kde v létě kvetla, jsem dobře znala. Už tam bylo jen pár polosuchých stonků. Najemno jsem je nakrájela a přinesla manželce pacienta. 'Bylo by dobré, kdyby váš manžel vypil denně dva šálky. Ráno a večer.' Za čtrnáct dní mi volá pan doktor a povídá mi, že se pacientův stav rapidně zlepšil. Smál se do telefonu a říká: 'Tedy – ta tvoje bylinka opravdu zabírá.' Když jsem potom od té doby pomohla stovkám lidí, častokrát jsem si vzpomněla na slova staříka – bylinkáře: 'Toto je vrbovka, tuto bylinku si zapamatujte, můžete s ní pomoci mnoha lidem.'

Jeden lékárník z Mnichova mi ukázal starou a tlustou apatykářskou knihu z roku 1880, kde se tato bylinka ještě oficiálně uváděla. Chemické léky ji však úplně vytlačily. Nicméně každý, kdo tuto léčivku pozná, si ji cení a šetrným sběrem ji chrání před vyhynutím."

Takto popisuje své zkušenosti s vrbovkou bylinářka Maria Treben ve svém bestselleru Zdraví z Boží lékárny.

Vrbovka je účinná léčivá bylina, která se využívá především při potížích s močovým ústrojím a prostatou. Její možnosti a využití jsou však mnohem širší a je škoda, že jsou dnes opomíjeny.

Vrbovka podporuje čištění krve. Díky obsahu biologicky aktivních látek se doporučuje pro udržování menstruačního, premenstruačního a menopauzálního komfortu. Podporuje psychickou pohodu, relaxaci a dobrý spánek. Také podporuje a urychluje hojení ran. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Indiáni používali mízu vrbovky při zevním ošetřováním ran, zánětů kůže, povrchových zranění a odřenin – podobně jako my u nás jitrocel.

Je známo asi 200 druhů vrbovek a najdeme je na všech kontinentech. Ovšem jen několik druhů je léčivých. A na jaké potíže je vrbovka vhodná?

  • Zánět prostaty
  • Zvětšená prostata
  • Rakovina prostaty
  • Rakovina močového měchýře
  • Bolesti po operaci prostaty nebo močového měchýře
  • Nemoci močového měchýře
  • Nemoci ledvin
  • Menstruační a menopauzální potíže
  • Trávicí potíže
  • Nepohyblivost kloubů
  • Při detoxikaci organismu
  • Při nespavosti

Buďte vitální a zdraví