EUR

Účinek kurkuminu na rakovinové buňky

Cílený účinek kurkuminu na rakovinové buňky zahanbil chemoterapii i ozařování na celé čáře

1. listopadu 2024  autor: redakce Leave a Comment

Tradiční indická koření kurkuma používaná již od starověku znovu útočí.

Průlomová vědecká studie zjistila, že kurkumin, extrakt z kurkumy, selektivní a bezpečně usmrcuje rakovinové buňky způsobem, kterým to chemoterapie ani ozařování nedokážou.

Tato převratná studie, publikovaná v deníku Protirakovinový výzkum (Anticancer Research ), odhaluje, jak v současnosti nejintenzivněji zkoumaná protirakovinná látka na světě má schopnost se zacílit přímo na zárodečné buňky rakoviny. Ty jsou totiž jádrem zhoubnosti rakoviny.

Další obrovskou výhodou kurkuminu je, že nemá téměř žádnou toxicitu pro zdravé buňky, které jsou nezbytné pro následnou regeneraci tkání.

Jako kurkumin ničí rakovinné zárodečné buňky

Uvedená studie pod titulkem "Kurkumin a rakovinné zárodečné buňky: Kurkumin má asymetrický efekt na rakovinové a zdravé buňky" popisuje široké spektrum molekulárních mechanismů, kterými kurkumin útočí na rakovinu.

Konkrétně se zaměřuje na zárodečné rakovinové buňky (CSC) . Ty tvoří jen malou část z nádoru, ale jsou schopny produkovat všechny ostatní rakovinné buňky v nádoru. To je činí extrémně smrtelnými.

Největším problémem konvenční léčby chemoterapií a ozařováním je, že tyto zárodečné rakovinové buňky jsou na uvedené terapie rezistentní.

Dokonce i chirurgické odstranění nádoru dokáže vyprovokovat zmíněné buňky k vyšší aktivitě. To je také důvod, proč po počátečním úspěchu konvenční léčby dochází často k recidivě a návratu onemocnění.

Jelikož tentokrát je ale nový nádor vytvořen již převážně z těchto rezistentních zárodečných buněk, jeho odstranění je mnohem obtížnější než odstranění prvotního nádoru.

Studie popisuje 7 molekulárních mechanismů, kterými kurkumin zacílí a usmrtí zárodečné rakovinové buňky:

1. Snižuje interleukin-6 (IL-6). Jedná se o potentní molekulu z řady cytokinů, která reguluje imunitu a záněty. Její nadbytek však vede k přerůstání zánětů do rakoviny. Kurkumin snižuje jeho tvorbu, což následně snižuje stimulaci CSC.


2. Snižuje interleukin-8 (IL-8). Jedná se o další typ cytokinu. Ten se uvolňuje po smrti rakovinové buňky, následně stimuluje CSC ke znovu obnově nádoru a zároveň vytváří odolnost vůči chemoterapii. Kurkumin snižuje jeho tvorbu jak přímo, tak nepřímo.

3. Snižuje vazby na CXCR1 a CXCR2. Jedná se o bílkoviny, které ovlivňují buňky, včetně CSC. Kurkumin nejen blokuje tvorbu výše zmíněných cytokinů, ale také jejich vazbu na uvedené dvě bílkoviny.

4. Reguluje WNT signální cesty. Tyto signální cesty regulují širokou škálu procesů během embryonálního vývoje. U rakoviny jsou však neregulovány. Kurkumin má na ně opravný účinek.

5. Reguluje Notch signální cesty. Notch signální cesty jsou aktivní při embryogenezi, ale jsou klíčové i při diferenciaci buněk, jejich dělení a programové smrti (apoptóze). Jsou také důležité pro normální buňky. Jejich nesprávné fungování je spojováno s více typy rakoviny. Ukázalo se, že kurkumin vede k potlačení nádorů podél těchto cest.

6. Reguluje Hedgehogové signální cesty. Tyto signální cesty vedle embryogeneze regulují také aktivitu normálních buněk. Jejich špatné fungování vede k více druhům rakoviny, včetně stimulace CSC a návratu nádorů po konvenční léčbě. Kurkumin ovlivňuje tyto signální cesty více různými mechanismy.

7. Reguluje FAK/AKT/FOXo3A signální cesty. Podobně jako u předchozích cest, i tyto hrají klíčovou roli pro správnou funkci normálních buněk a stimulaci CSC při návratu rakoviny po chemoterapii. Kurkumin ničí CSC prostřednictvím snižování aktivity těchto signálních cest.

Závěr

Jak můžete vidět z uvedených sedmi příkladů, kurkumin poměrně komplexně ovlivňuje simultánní regulaci signálních cest.

Chemoterapie ani ozařování nejsou schopny dosáhnout takového delikátního a "inteligentního" účinku, protože se zaměřují primárně na rychle rostoucí buňky poškozováním DNA v citlivé fázi jejich dělení. Činí tak však bez ohledu na to, zda se jedná o nezhoubné, zdravé nebo maligní buňky.

Kurkumin, na druhé straně, se svou cytotoxicitou zaměřuje jen na nejnebezpečnější – zárodečné rakovinné buňky. Ty zdravé, včetně zdravých zárodečných buněk, nechává nepoškozené.

Zde jsou odkazy na doporučené produkty.