EUR

Strava složená z vylisované šťávy z obilovin, bylinek, ovoce a zeleniny

Barbara Moore, britská inženýrka ruského původu, narozená 22. prosince roku 1903, se proslavila svými dálkovým i pochody.

V poválečných letech, když jí bylo 30 let, dospěla k přesvědčení, že průmyslově zpracovaná, umělá strava není dobrou cestou pro budoucnost.

Na svém vlastním těle začala s experimentem, kdy postupně přešla na "tekutou stravu", tedy stravu složenou z vylisované šťávy z obilovin, bylinek, ovoce a zeleniny. Díky tomu, že experiment prováděla na vlastním těle, mohla celý proces detailně studovat. Vše pečlivě zaznamenávala a vyhodnocovala. Celý proces přechodu na tekutou stravu trval několik let. A jaký byl výsledek?

Noviny o ní psaly, že "ve svých 50 letech vypadá na 30 roků". 1) Oplývala neuvěřitelnou energií a silou. Aby demonstrovala výživnou sílu "zelených potravin", uspořádala několik dálkových pochodů. Přešla pěšky Austrálii. V prosinci roku 1959 přešla 600 kilometrů z Edinburgu do Londýna za 7 dní. 2) A pak se rozhodla přejít pěšky ze San Francisca do New Yorku. Vyrazila 13. dubna a cestu dlouhou 3 387 mil (5 450 km) dokončila 6. července, tedy za 85 dnů. 3) Pochodovala 16–18 hodin denně, a když se jí novináři ptali, kde ve svých 56 letech bere sílu pro tak neuvěřitelný výkon, který by byl těžký i pro nejvýkonnější sportovce v aktivním věku, odpověděla: "Mojí stravou je tráva."

Ve skutečnosti na své cestě jedla ořechy, med, ovoce a zeleninu a pila ovocné a zeleninové šťávy.

Nesnášela obvinění, že její procházky byly reklamní triky, a vymohla 1 700 dolarů za urážku na cti proti londýnským novinám. Její pochody jsou zachyceny na webu BritishPathe. 4)

Chce někdo větší důkaz o správné stravě? Dokázal by někdo na paleo stravě nebo na Carnivore stravě něco podobného? Tomu nevěřím. Potraviny bohaté na chlorofyl, fytochemikálie a enzymy krásně regenerují naše tělo a dávají mu více energie s dlouhotrvajícím účinkem neboli vytrvalost. Proto mají býložravci lépe vyvinuté svaly a jsou vytrvalejší než masožravá zvířata.

Když se podíváme na naše talíře s jídlem: chybí na nich železo nebo vápník? Nechybí. Naopak. Doslova se těmito minerály přejídáme. A když se podíváme na naše tělo: chybí mu železo a vápník? Ano, chybí. Chudokrevnost a osteoporóza jsou dnes naprosto běžnými nemocemi. Jak je to možné?
A stejné je to i s vitamíny. Nikdo v historii se nikdy necpal tolika potravinami obohacenými o vitamíny jako my dnes. A přitom žádná generace před námi tolik netrpěla nedostatkem těchto látek. Jak je to možné? Odpověď je v knížce Tajemství uzdravení. Bez fytoživin a bez enzymů se tyto živiny nevstřebají a jenom nám způsobují zdravotní problémy.

Stavěli jste někdy dráhu z dominových kostek? Když ji postavíte správně, stačí pak strčit do první kostky, a postupně spadnou kostky celé dráhy. A přesně tak probíhají v těle všechny potřebné reakce.
Co se však stane, když uprostřed dráhy jednu kostku vyndáte? Reakce se zastaví. Hra končí. A to je problém v naší výživě. Když chybí některý vitamin, minerál nebo když chybí fytonutrienty, není možné dokončit chemické procesy v těle. Proto trpíme nedostatkem. Přestože jsme dnes obézní národ, trpíme podvýživou (nedostatkem výživy).

Proto mám velikou radost, že se nám podařilo zajistit sušenou šťávu z pěti druhů obilné trávy (včetně zeleného ječmene) a z mrkve. A věřím, že se nám podaří rozšířit tuto nabídku i o šťávy z dalších rostlin.
Šťáva vylisovaná ze zelených lístků obilovin je natolik komplexní, že kdybychom pili jenom ji, tak budeme mít vše, co k životu potřebujeme. Ve skutečnosti jedná o plnohodnotnou potravinu.

V mé knize Nespěchejte do rakve popisuji, jaký vliv má zelený chlorofyl na hojení ran. Podporuje růst tělesných tkání, působí protizánětlivě, má dezinfekční účinky, urychluje hojení, zvyšuje místní prokrvení, stimuluje tvorbu u červených krvinek, podporuje imunitní systém, má protirakovinové účinky, alkalizuje tělo… Díky chlorofylu dochází k lepšímu přenosu kyslíku v těle.

Chlorofyl je sice nejdůležitějším, avšak pouze jedním z řady rostlinných barviv. Sušené šťávy obsahují také alfa a beta-karoteny, zeaxanthin a řadu xantofylů. Všechny tyto látky působí synergicky.

O významu komplexnosti látek hovoří zkušenost Dr. Charlese Schnabela. Ten si všiml, že slepice krmené obilnou trávou snesly více vajec a žily déle než slepice živené běžně. Při přidání 10 % zeleného krmiva snášely tyto slepice v zimě o 38–94 % více vajec. Vejce měla i tvrdší skořápku a líhla se z nich silnější a zdravější kuřata. Vyvinul a vyrobil proto sušený výtažek z obilné trávy pro svoji rodinu a dostal se díky tomu i do novin. Buffalo Courier Express napsaly, že žádné z jeho dětí nebylo vážně nemocné a nemělo ani jeden špatný zub. 5)

Pořídil jsem odšťavňovač a začal jsem si vyrábět čerstvou šťávu doma. To má své výhody, však má to i dvě nevýhody. Výhodou je cena. Když jsem koupil u zemědělců zlomkovou mrkev, 1 kg za 10 Kč, bylo to levné. Když si vypěstujete v truhlíku obilnou trávu, je to levné. Prvním úskalím byl čas, který mi to zabralo. Pokud chci dělat to, co dělám, a být co největším přínosem druhým, tak tolik času nemám. Druhý problém tkví v chemizaci zemědělské půdy. Chemie sice zůstane ve vláknině a do vylisované šťávy se téměř nedostane, avšak chemizace brání vstřebávání určitých látek z půdy, takže taková šťáva má nižší objem minerálů, vitamínů a dalších účinných látek, než by měla mít.

Rostliny, ze kterých máme šťávy 5-Greens Juice a Carrot Juice, jsou pěstované bez chemizace, v bio kvalitě a na půdě bohaté na minerály.

Jedna lžička práškového nápoje se vyrovná několika kusům zeleniny. Pro získání stejného množství karotenů bychom museli sníst 3/4 kg salátu. Abychom získali stejné množství vápníku, museli bychom sníst 1 kg rajčat. Jedna lžička zeleného nápoje odpovídá výživné hodnotě dvou hlávek brokolice. Není to úžasné?

Pečujte o zdraví svých buněk.

Tomáš Kašpar
lovec faktů a detektiv pravdy

Zdroje:

  1. https://web.archive.org/web/20080516100239/https://www.vivendodaluz.com/EN/amboflight/
  2. https://www.alamy.com/dec-12-1959-doctor-barbara-moore-on-the-last-fifty-miles-nears-end- image69361351.html
  3. https://www.youtube.com/watch?v=7WZWxfhmjIE
  4. https://www.britishpathe.com/video/dr-barbara-moore-arrives-in-cornwall
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Schnabel 

Kategorie