USD $

Pátá nemoc. Co dělat, když ji dostane vaše dítě?

Není kouře bez ohýnku, stejně jako následek není bez příčiny. Nemoci byly, jsou a budou přibývat. Důvodem je zvyšující se zátěž okolního prostředí na naši detoxikační kapacitu.

Na nemoc je možné se dívat dvěma způsoby. Buďto hledat viníka kolem sebe, nebo v sobě. Bavíme se o nemoci vzniklé zvenčí, nebo vevnitř. Tradiční čínská medicína však dává do spojitosti naše vnitřní prostředí (vitální Qi) a působení vnějších škodlivin. Platí, že když jsou orgány v disharmonii, vznikne nemoc. Nejinak je tomu i v případě tzv. páté nemoci.

Pátá nemoc se řadí k nemocem doprovázených červenou vyrážkou a teplotami. Výskyt bývá sezónní na jaře a na podzim. Podle lékařů je vysoce infekční, tento fakt však vyvrací většina dětí, které byť se v kolektivu nemoc objevila, neonemocněly. Pojďme se na to podívat z jiné stránky, která dává víc smysl.

Kůže – detoxikační orgán

Odstraňování nepotřebného z našeho těla zajišťují orgány: játra, ledviny, ale také plíce, tlusté střevo a kůže. Na každý patogen naše tělo reaguje reakcí imunitní soustavy (obranné Qi), přičemž vzniká horko. To má být odvedeno močením. Když ledviny nestíhají (nejčastěji chybí tekutiny a draslík), odchází jedovaté látky více stolicí. Ta bývá častá a řídká. Jedovaté látky jsou předtím neutralizovány v játrech a vylučovány do střeva v podobě žluči, která podporuje peristaltiku. Pokud přetížíme i tuto cestu, zbývá už jen kůže. V kůži se tyto látky hromadí.

Co nás otravuje?

Naše vnitřní prostředí narušují produkty metabolismu, chemické přísady v jídle, zbytky léčiv a hormonů ve vodě, pesticidy, toxiny z plísní atd. Nesmíme zapomenout na mikro- a nanoplasty, jejichž působení na vnitřní prostředí a orgány se teprve zkoumá.

Zvláštní místo zaujímají těžké kovy. Ty do sebe dostáváme dýcháním, jídlem, vakcínami (hliník), antiperspiranty aj. Jsou velmi reaktivní a když tělo může, pošle je raději do kůže a vlasů. Tam čekají, až kůže odroste a vlas vypadne. Někdy se však stane, že přijde podnět, který spustí nežádoucí reakci.

Reakce a projevy

Kožní metabolismus je silně ovlivněn vitaminem D. Ten se v kůži vytváří a také ji chrání před spálením. UV záření aktivuje procesy v kůži a startuje tvorbu vitaminu D. S tím však dochází také k aktivaci uložených jedů, které zaměstnají imunitní systém natolik, že nezvládají krotit na kůži běžně žijící bakterie. Když mají bakterie dostatek potravy, začnou se množit a způsobí kožní vyrážku, což je zase jen reakce imunitního systému a histaminu.

Vhodné prostředí je vlhko a horko. Vlhko v těle podporuje cukr, nadbytek mléčných produktů a mouka. Horko generuje samotný růst dítěte, zejména v období růstových spurtů, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, špatný pitný režim, nedostatek spánku, nedoléčené nemoci nebo průnik škodliviny zvenčí (včetně alergií). Horko se koncentruje v Plicích, odkud se dostává do kůže.

Podpořit a nepotlačovat!

Samotná "nemoc", jak nazýváme tuto reakční fázi, se projevuje v podobě červenofialových fleků na tvářích, které připomínají motýla. Tváře odráží stav Plic. Jedná se tedy o toxické horko, které se usadilo v Plicích a uzamklo se v kůži. Tam spaluje cévy a maso. Horko také způsobuje bolest hlavy nebo svalů. Trochu jako příznaky chřipky.

Klasická "léčba" spočívá v potlačování horečky, kterou si mnozí rodiče pletou se zvýšenou teplotou. Zbytečné podání antipyretik zhorší a zpomalí detoxikační projevy a zabrání výsevu, který může být následně větší! Otevření povrchu – výsev vyrážky je žádoucí, protože se zároveň sníží teplota nebo horečka. Antihistaminika jsou také zbytečná, vyrážka zpravidla moc nesvědí.

Kůže by se neměla promašťovat, aby se póry neucpávaly. Vhodná je aplikace kvalitního koloidního stříbra, které likviduje přemnožené bakterie a podporuje regeneraci kůže. Má lehký chladící efekt, snižuje začervenání a mokvání.

Zinek, vitamin C a vitaminy B-komplexu podporují hojení kůže. Z potravin je vhodná mrkev a další barevná zelenina tepelně upravená s tukem, kromě rajčat, které způsobují svědění. Maso posiluje krev a je ze všech zdrojů bílkovin nejvhodnější. Úprava ideálně dušením nebo vařením. Po dobu nemoci se nedoporučují ohřívané pokrmy, polotovary, vyzrálé potraviny (sýry, salámy), kvašené produkty (jogurt, kvašené zelí), čokoláda a kyselé ovoce. Ty všechny obsahují větší množství histaminu.

Důležitý je pitný režim, aby horko odcházelo močením a nepřikrmovalo vyrážku na kůži. Samozřejmě ne slazené nápoje, ideálně ovocné čaje nebo čaje typu rooibos či bylinkové.

První pomoc z domácí lékárničky

Když začne být dítě neklidné, zrudnou mu tváře, případně pokašlává a je žíznivé, je na čase zpozornět. Zejména na jaře (únava a přehřátí) a na podzim (vstávání a stres). Také střídání letního a zimního času neprospívá nikomu a dokonale rozhází vnitřní hodiny a cykly.

Yin Qiao San (Tygří nápoj) je směsí první volby. Pročišťuje horko a odvádí toxin a také uvolňuje povrch a podporuje výsev vyrážek. Dokáže snížit horečku, aniž by zhoršil detoxikaci. Vhodné je podání druhé dávky hned hodinu po první a další po třech hodinách. Čím dříve se horko uvolní do povrchu, tím rychlejší a mírnější průběh bude.

Pro nejmenší děti je v podobě Tygřího sirupu. Kombinace obou není problém.

Maitake se uplatní u velkého horka a když vyrážka mokvá. To se týká hlavně konstitučně silnějších dětí se sklonem k vlhku. Maitake má vztah k orgánům: Plíce, Játra, Ledviny a Tlusté střevo. Je tedy ideální volbou na pročištění.

Shiitake má vztah k Žaludku, Slezině a Plicím. Na rozdíl od Maitake podporuje krev a zvlhčuje suchost. Je tedy vhodná zejména u konstitučně slabších dětí se sklonem k suchosti Plic a Střev. Používá se u kožních problémů a posiluje tvorbu střevní mikroflóry.

Hojení kůže závisí hlavně na výživě. V době hojení se nedoporučuje přílišné vystavování slunci kvůli pigmentaci. Kůže a podkoží nejsou zcela funkční a dochází rychle ke spálení. Během hojení lze použít směs Zhen Zhu An Chuang Tang (Čistota perly). Obsahuje hlavně povrchově působící bylinky a také perlorodku, která projasňuje a vyhlazuje obličej.

Pochopení fungování kůže jakožto důležitého detoxikačního orgánu je zásadní pro léčbu jakéhokoliv problému projevujícího se na kůži. Je to bariéra, která nás odděluje od vnějšího světa a je odrazem našeho vnitřního prostředí, našich hříchů vůči nám samým. Když to pochopíme a upřeme svou pozornost do nitra, přestaneme se děsit každé nové nemoci a staneme se pány svého zdraví.

Autor: Radim Jakeš