Antibiotika - pomocníci nebo škůdci?
V ČEM NÁM ŠKODÍ ANTIBIOTIKA
Poškození střevní mikroflóry – mikroflóra je po antibiotické léčbě více nebo méně narušena. Oslabení imunitního systému – má za následek opakované infekční onemocnění a celkové strádání lidského organismu. Toxické projevy – postižení krve, sluchu, ledvin, jater, nervového systému.
- Poškození střevní mikroflóry – mikroflóra je po antibiotické léčbě více nebo méně narušena.
- Zvýšená přecitlivělost na určitou látku
- Oslabení imunitního systému – má za následek opakované infekční onemocnění a celkové strádání lidského organismu.
- Únava
- Zažívací potíže
- Bolesti hlavy
- Alergické reakce
- Toxické projevy – postižení krve, sluchu, ledvin, jater, nervového systému.
- Riziko vzniku deformit plodu během těhotenství
- Gynekologické výtoky
Antibiotika jsou látky, které mají schopnost buď bakterie zabíjet (baktericidní), nebo potlačit jejich růst (bakteriostatické). Jednoduše řečeno jsou antibiotika všechny léky, které působí na bakterie a pomocí kterých se léčí infekce vyvolávané těmito mikroby. Mechanismy působení antibiotik jsou různé. Mohou ovlivňovat syntézu buněčné stěny, nebo zasahovat tak, že zabraňují buněčnému dělení.
Často se pro léčbu antibiotiky lékař rozhodne na základě svých vlastních zkušeností. Typické je, že předepíše širokospektrální antibiotikum, které působí na celou řadu různých bakteriálních kmenů. Někdy, po identifikaci bakteriálního kmene, změní širokospektrální antibiotika za taková, která mají účinek přímo na ty bakterie, které ohrožují naše zdraví. Při léčbě antibiotiky je velmi důležité udržet stabilní, dostatečně vysoké koncentrace léku v krvi.
VEDLEJŠÍ ÚČINKY ANTIBIOTIK
Při a po léčbě antibiotiky nás často zastihnou vedlejší účinky jako je nadýmání, zvracení, zácpa, nevolnost, nechutenství, alergické reakce, bolesti hlavy, ale třeba i gynekologické problémy. Tyto, ale i mnoho dalších příznaků, zná každý z nás, kdo antibiotika někdy užíval.
Je to dané tím, že antibiotika vždy naruší všechnu naši bakteriální mikroflóru, protože nedokáží rozeznat bakterie, které jsou našemu tělu prospěšné od těch, které mu škodí. To vždy vede k oslabení našeho těla, a to i v případě, že si nevšimneme žádných vedlejších účinků.
JAK PODPOŘIT LÉČBU A REKONVALESCENCI PO NEMOCI?
Pokud už budeme nuceni jíst antibiotika, měli bychom na naše prospěšné bakterie pamatovat a chránit je, protože zastávají velmi důležité funkce v našem těle. Posilují různými způsoby imunitu, těsní epitelové stěny, takže do naší do krve nevstupují škodlivé látky, ale mají vliv i na produkci buněk, které bojují proti bakteriím.
V trávicím traktu, jsou zodpovědné za udržování zásadité rovnováhy, čímž brání infekcím a průjmům, ale také snižují hladinu cholesterolu, zlepšují vstřebávání potravy, nebo se účastní syntézy vitamínů B a K. Chceme-li, aby naše dobré bakterie nebyly úplně zničeny, musíme je podpořit například chlorellou, nápojem z mladého ječmene, nebo probiotiky.
Jaké bylinky by jste doporučili po užívání antibiotik?
Po užívání antibiotik může být užitečné užívat byliny, které podporují zdraví trávicího traktu a obnovují střevní mikroflóru, která může být narušena užíváním antibiotik. Následující bylinky mohou být užitečné:
Šalvěj: má protizánětlivé účinky a pomáhá při hojení poškozených tkání.
Máta peprná: má chladivé účinky, které mohou pomoci zmírnit záněty v trávicím traktu.
Probiotika: užívání probiotik jako doplněk stravy může pomoci obnovit střevní mikroflóru.
Zázvor: má protizánětlivé účinky a může pomoci zmírnit nevolnost spojenou s užíváním antibiotik.
Je důležité si uvědomit, že byliny nejsou náhradou za léčbu antibiotiky, ale mohou být užitečným doplňkem pro zlepšení trávicího traktu a obnovení střevní mikroflóry po užívání antibiotik. Před užíváním bylinek po užívání antibiotik se však doporučuje konzultovat s lékařem nebo odborníkem na bylinky.