CZK

Co dokáže citrón.

10 onemocnění, které dokáže vyléčit obyčejný citron lépe než léky

Citrony jsou, co se týče využití, poměrně univerzální. Už odpradávna se využívali pro různé medicínské účely. V Číně a Indii se kultivovali přes 2 500 let. Existuje mnoho způsobů, jak mohou být zdraví prospěšné.

Citrony mají samozřejmě široké využití i v kulinářském světě, v jídlech či nápojích a také bývají součástí různých čistících prostředků.

Dnes bychom se s vámi rádi podělili o pár způsobů, jak si pomocí citrónů dokážete zajistit lepší zdraví. Možností k léčbě je opravdu mnoho, ale podívejme se alespoň na 10 z nich.

1. Zlepšení hyperpigmentace pleti

Kyselina citrónová obsažená v citronu má zesvětlující efekt. Na přípravu masky budete potřebovat po 1 čajové lžičce citrónové šťávy, bílého jogurtu a medu. Směs těchto tří surovin aplikujte na obličej jednou denně přibližně na 20 minut.

Jedná se o pomalý a dlouhodobý proces, takže to chvilku potrvá než uvidíte výsledky.

Buďte však opatrní. Když používáte na obličej výtažek z citronu (bio bez škodlivých chemikálií), snažte se během kúry netrávit příliš mnoho času na slunci. Citron totiž způsobí, že vaše pokožka bude po aplikaci masky citlivější na slunce.

2. Léčení akné a jizviček po akné

Citrony mají antibakteriální vlastnosti, protože je pro ně typické nízké pH. Díky tomu, podle některých zdrojů, dokážou ničit bakterie zapříčiňující akné a také pomáhají zjemňovat jizvy po akné .

Pro dosažení nejlepších výsledků užívejte vždy čistou neředěnou šťávu z citrónu. Neředěná citrónová šťáva ale vysušuje pokožku (citlivější může i podráždit), proto nezapomínejte poté použít i hydratační krém na obličej.

3. Potlačení nachlazení a bolesti v krku

Citrony jsou bohaté na vitamin C, což zlepšuje imunitní systém a urychluje léčbu onemocnění.

Přidejte citrón a med do čaje a potlačte tak příznaky rýmy a bolesti v krku. Když cítíte, že jste nachlazeni, udělejte tak 3-4 krát denně.

4. Odstranění lupů

Jogurt a citron – dvě suroviny, ze kterých si za pár minut uděláte skvělou masku na vlasy, která vám pomůže zbavit se lupů. Přidejte ještě trochu medu nebo pár kapek rostlinného oleje (například mandlového), abyste předešli vysušení vlasů.

Stačí jen dobře namočit vlasy, vmasírovat masku do pokožky hlavy, nechat působit 10-15 minut a smýt. Masku je dobré opakovat 2 až 3krát za týden.

5. Uvolnění zácpy a zlepšení trávení

Hned ráno si dejte sklenici teplé vody s čerstvou šťávou z poloviny citronu na podporu trávení. Citron pomáhá uvolnit střeva a tím pádem funguje také jako prevence zácpy.

6. Zmírnění reakce po štípnutí hmyzem

Kyselina citrónová dokáže pomoci při kousnutí či bodnutí hmyzem a výborně tlumí svědění, které nás při bodnutí trápí asi nejvíc.

Aplikujte dostatečné množství citrónové šťávy na místo bodnutí tak, aby bylo zcela pokryto. Může to ze začátku trochu štípat, ale citrón urychlí proces hojení a působí protizánětlivě.

7. Bělení zubů

Smíchejte šťávu z přibližně ¼ citronu a přidejte jablečný ocet. Zubní kartáček namočte do vzniklé směsi, naneste na zuby a jemně je čistěte. Takto ze zubů odstraníte víno, kávu i nikotinové skvrny.

Mějte prosím ale na paměti, že kyselina citrónová může poškodit zubní sklovinu, proto tuto proceduru opakujte jen jednou, maximálně dvakrát za týden a zuby čistěte  jen chvíli, ne déle než 1 minutu. Potom si ústa důkladně propláchněte vodou.

8. Citrony a cukrovka

Zařazení citrónů a jiných kyselých potravin do jídelníčku vám může pomoci regulovat hladinu glukózy v krvi při cukrovce. Pokud k jídlu přidáte například citron, ten zapříčiní snížení glykemického indexu, protože kyselina citrónová zpomaluje trávení a drží tak hladinu glukózy v krvi vyrovnanou.

Vysoký obsah rozpustné vlákniny a vitamínu C jsou také dva neoddělitelné přínosy, které diabetikům toto kyselé ovoce nabízí.

9. Léčba ledvinových kamenů

U lidí trpících tvorbou ledvinových kamenů lze snížit jejich obnovu pitím velkého množství vody. Ta totiž slouží také jako prevence tvorby nových vápníkových oxalátových kamenů.

Voda způsobí, že oxalát vápenatý se rozpustí a tak se zabrání formování krystalků. Jelikož citrónová šťáva také dokáže pomoci proti ledvinovým kamenům, přidejte si ji čas od času do vody.

10. Posílení a zesvětlení nehtů

V první řadě je třeba odlakovat a pořádně očistit nehty. Potom je namočte na pár minut do citrónové šťávy a omyjte čistou vodou.

Následně, abyste neměli suchou pokožku, použijte hydratační krém na ruce (opět, nejlépe v bio kvalitě a bez škodlivých chemikálií).

Jak si dobře vybrat a správně uskladnit citrony

1. Vyberte si vždy pěkně žluté, dobře dozrálé citróny. Ty obsahují nejvíce antioxidantů. Pokud má citrón jemně zelený nádech znamená to, že ještě není dozrálý.

2. Vybírejte si citróny, které jsou na svou velikost poměrně těžké , což znamená, že budou mít tenkou slupku a více dužniny a šťávy. Slupka dobře vyzrálého citrónu by měla mít jemnou texturu, bez zářezů, měkkých skvrnitých míst či světlé barvy.

3. Citrony vydrží při pokojové teplotě, mimo přímé sluneční záření, čerstvé přibližně týden. Můžete je uskladnit i v chladničce zabalené v igelitovém sáčku, kde vám takto vydrží i 4 týdny.

4. Odložit na později si můžete také citrónovou šťávu. Nejlepší je dát čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu do nádoby na led a zamrazit. V případě pozdější potřeby máte k dispozici citrónové ledové kostky.

Citron je dobrým pomocníkem nejen pro váš trávicí trakt, ale také pro játra. Podporuje tvorbu žluči, což umožňuje játrům vyplavit z těla všechny toxiny mnohem snadněji.