EUR

4 úžasná fakta, která byste měli vědět o léčivých vlastnostech propolisu

Včely sbírají mízu z jehličnanů a pryskyřici z pupenů na stromech, kterou pak smíchají s pylem a enzymy, aby vyrobili propolis. Propolis je v podstatě o pryskyřice, proto při teplotě nad 20˚C změkne jako žvýkačka a při nižších teplotách zase ztvrdne brzy na kámen.

Tak jako u medu, i složení propolisu se liší podle oblasti, ale může se lišit i v úlech jednoho včelařství. Konkrétní chemické složení propolisu vždy závisí na druzích rostlin, z nichž včely sbíraly mízu a pryskyřici.

Postupně, jak se dozvídáme o propolisu více a více, roste i seznam možností využití této neuvěřitelné látky. Níže uvádíme čtyři zajímavá fakta o propolisu. Jedná se o využití užitkové i medicínské, pro včely i lidi.

1) Včely používají propolis k mumifikaci

Asi už víte, že včely jsou usilovné. Kromě toho jsou také velmi čistotné bytosti. Zbavují se veškerého odpadu v úlu tak, jak my vynášíme z domu smetí.

Někdy však do úlu vnikne větší vetřelec, například myš. Včely se většinou umí sami zbavit takových nechtěných návštěvníků, ale občas jim v úlu zůstane zdechlina, která je příliš těžká na to, aby ji vytáhli ven.

Hniloba je přirozený proces rozpadu bílkovin. I když je tento proces přírodní, je nechutný a zapáchající.

Žádná slušně vychovaná včela nechce hnijící myš ve svém obýváku, proto ji včely zabalí do vrstev propolisu, čímž vlastně mrtvého nepřítele mumifikují.

Propolis antisepticky zapečetí zdechlinu a pak si ji obyvatelé úlu ani nevšímají.

2) Propolis používali v medicíně již staří Egypťané a Řekové

Existuje mnoho důkazů poukazujících na to, že propolis používali Egypťané a Řekové jako antiseptikum k léčení ran.

Propolis smíchali se včelím voskem a dalšími přírodními surovinami a aplikovali lokálně jako balzám na odřeniny, řezné rány a popáleniny.

Dnes víme, že propolis je silná antimikrobiální látka. Je logické uvažovat, že tyto balzámy používané ve starověku pravděpodobně chránily rány od infekcí a urychlovaly rychlost hojení.

Egypťané používali propolis také v procesu mumifikace. Možná staří Egypťané pozorovali proces mumifikace ve včelích příbytcích a následně využili tento koncept ve vlastních pohřebních rituálech.


3) Propolis poutá v současnosti velkou pozornost jako potenciální podpůrný lék při rakovině

Posledních pár let začalo využití propolisu ve výzkumu nabírat na důležitosti jako možná alternativa nebo podpora léčení pro několik typů rakoviny. Klinické studie prokázaly zastavení růstu nádorů jako následek aplikace propolisu.

Největší problém, kterému čelí výzkumníci zkoumající propolis jako potenciální lék na rakovinu, je jeho velmi komplexní chemické složení.

Propolis se skládá z více než 300 různých složek, přičemž mnoho z nich jsou komplexní. Izolovat konkrétní chemickou látku, která způsobuje zpomalení růstu nádorů, může být neuvěřitelně náročné. Nemluvě o skutečnosti, že specifický účinek propolisu může být výsledkem synergie dvou nebo více složek.

Aby toho nebylo málo, jak jsme zmínili výše, konkrétní složení propolisu se liší podle lokality. Pokud jde o propolis, neexistuje jeho konzistentní chemický vzorec.

4) Propolis je silné antiseptikum

Včely používají propolis, aby ucpaly malé mezery a trhliny v úlu. Toto konstrukčně posiluje úl a snižuje vibrace, ale také chrání úl před mikrobiálními vetřelci.

Ukazuje se, že propolis má silné antibakteriální , antimykotické a antivirózní vlastnosti. Je to vlastně něco jako imunitní systém včelstva, který jej udržuje čistým od mikrobiálních infekcí.

a) je antibakteriální – v důsledku nadměrného předepisování antibiotik se vyvinulo mnoho druhů bakterií odolných vůči antibiotikům. Tyto nové druhy bakterií jsou označovány jako MRSA nebo "superbug". Studie prokázaly, že propolis je účinný v léčbě proti MRSA tím, že zpomaluje růst kolonií a někdy zastavil růst úplně.

b) je antimykotický – plísňové infekce jsou u lidí velmi časté. Různé druhy kvasinek mohou obývat téměř každou část lidského těla. Mnoho studií potvrdilo, že propolisový extrakt je výborný při léčbě mnoha typů houbových infekcí. Tyto studie došly k závěru, že propolisový extrakt je účinný nejen jako inhibitor růstu plísní, ale také jako fungicidní činidlo.

c) je antivirózní – propolis byl klinicky studován v léčbě mnoha různých virových druhů, které způsobují onemocnění u lidí. Propolis se ukázal být účinným léčitelem na herpes zoster (pásový opar) a herpes simplex, který způsobuje puchýře a opary.

Autor článku: Včelařství "Včely sv. Ambróza"