19 příčin, které mohou způsobovat časté nebo zhoršující se bolesti hlavy
Bolesti hlavy, podobně jako horečka nebo studené ruce jsou jedním z řady způsobů, jak nám tělo dává najevo, že něco s ním není v pořádku.
Na chvíli si představte své tělo jako dům s detektorem kouře. V případě výskytu kouře začne alarm zvonit a tím nám dává šanci udělat něco ještě předtím, než se ocitneme obklopeni v naplno propuknutém požáru.
Vyjmutí baterek z alarmu, protože se často rozezvučí, když vám něco na sporáku začne přihárat, je totéž, jako užití pilulek proti bolestem hlavy. Případně se to podobá přiložení studeného obkladu. Navíc většina léků proti bolesti může mít několik nebezpečných vedlejších účinků.
Nic z toho kromě toho neřeší původní problém. Časem se příčiny vyvolávající daný problém zhorší a s nimi i vaše bolesti hlavy.
Pro zvolení správné metody je tedy nutné znát příčinu bolestí, zvláště jsou-li časté nebo silné. Jinak se vaše snaha mine účinku. Zkuste se proto nejprve zamyslet, která z následujících věcí platí právě pro vás.
1. Nedostatek tekutin
Nejrozšířenější příčinou bolestí hlav bývá tak jednoduchá věc, jakou je nedostatek tekutin a dehydratace. Proto před tím, než sáhnete po paralénu nebo ibuprofenu, zkuste vypít 4 dcl čisté, nebublinkové vody a počkat 15 minut.
Pokud bolesti neprojdou, případně se alespoň nezmenší, teprve potom přistupte k dalším metodám.
2. Chemikálie a toxiny z vašeho okolí
Další z nejčastějších příčin bolestí hlav bývají také zatěžující vlivy různých chemikálií pocházejících ze životního prostředí. Příklady mohou být například:
- výpary čisticích prostředků
- výpary pracích prášků
- cigaretový kouř
- výfukové plyny aut, hlavně z dízlových a dvoutaktních motorů
- osvěžovače vzduchu doma, v autě či na toaletě (obsahují nebezpečné látky jako pyžma a ftaláty)
- výpary na pracovišti (včetně kanceláří – například z nábytku nebo i kancelářské techniky, tonerů a podobně)
Pokud se u vás vyskytují bolesti hlavy pravidelně na stejném místě doma či v zaměstnání, zkuste identifikovat, zda se tam nenachází některý z výše uvedených vlivů.
3. Stres
Časté bolesti hlavy často vyvolává také emocionální stres a fyzické vlivy. Může jít také o kombinaci všech těchto faktorů.
K odbourání stresu existuje množství přístupů v závislosti na zdroji stresu (práce, vztahy, finance a podobně). Jednou univerzální, poměrně účinnou a jednoduše vykonatelnou metodou je například aromaterapie .
4. Hormonální nerovnováha
V případě například bolestí hlav vyplývajících z hormonální nerovnováhy lze příčinu zjistit z testu slin.
Pro zjištění toho, zda vám správně funguje štítná žláza, existuje jednoduchý domácí test za pomoci tělového teploměru .
5. Problémy s krční páteří
Dalšími důvody může být nedostatek kyslíku nebo objem krve proudící do hlavy jako důsledek špatné polohy krčních obratlů .
Návštěva chiropraktika, který má zkušenosti z aplikované kyneziologie a kraniální sakrální terapie mohou poskytnout odpovědi na vaše problémy.
6. Cysta nebo nádor v hlavě
Jiným možným, byť ne pravděpodobným důvodem silných bolestí hlavy, který potřebuje být prošetřen a následně vyloučen jako příčina, je nádor.
Nelekejte se hned, nádor se vyskytuje poměrně vzácně. V hlavě se může nacházet i jakýkoli jiný růst tkání, například neškodné cysty.
7. Unavené oči
Příčinou pro časté bolesti hlavy bývají také unavené oči . Procvičování očních svalů silným přimhouřením víček a následným držením zavřených očí během několika vteřin dokáže dopomoci k relaxaci těchto svalů.
Stejného efektu lze dosáhnout občasným rychlým proklipáváním, tvrdí doktor Jacob Liberman, autor knihy "Sundejte brýle a dívejte".
Pravidelná roční prohlídka zraku je rovněž důležitá věc. Zjistí například, zda nemáte v oku vysoký tlak, který může bolesti hlavy vyvolávat.
8. Cyklické faktory
Pro zjištění, zda se náhodou nejedná o cyklické faktory, zkuste zodpovědět následující otázky:
- Kdy dochází k bolestem hlavy?
- Souvisí s pravidelným menstruačním cyklem?
- Přicházejí bolesti hlavy pravidelně v určitou denní nebo noční hodinu?
Pokud se vám podařilo identifikovat tuto příčinu, řešení bude na to navazovat. Jelikož však není možné se cyklům vyhnout, vyzkoušejte pro zmírnění příznaků některé z dalších doporučení uvedených v tomto článku.
9. Senzitivita na svetlo
Musíte chodit ven na přímé slunce vždy s tmavými brýlemi, jinak vám začne v hlavě pulzovat? Pak jste zřejmě senzitivní na světlo. Jednou možností je vyhýbat se prudkému světlu.
Vaše senzitivita může souviset také s nedostatkem nějakého vitamínu. V tomto článku popisujeme příznaky nedostatku jednotlivých vitamínů. Podívejte se na něj a zjistěte, jestli něco z toho se netýká i vás.
10. Čelistní svaly
Je možné, že vaše čelistní svaly jsou příčinou bolestí? Přitahuje bolesti konzumace určitých jídel jako například čokoláda, červené víno, citrusové ovoce nebo glutamát sodný (MSG)?
Přesné určení místa, ze kterého bolest vychází, její charakter (píchavá, tupá, těžební, tlaková a podobně) a trvání, může přispět k určení, který orgán nebo emoce je do toho zainteresována.
Například pro zjištění, zda příčinou nejsou čelistní svaly, zkuste do obou uší zasunout malíčky a následně otevírat a zavírat ústa. Potom sledujte a pociťujte, zda obě konce sáňky v blízkosti ucha zaklapnou při otevírání a zavírání současně a zároveň, zda při tom nevydávají klikavé zvuky.
Čelistní uvolnění kombinované s polarizační terapií vám může dopomoci k uvolnění ztuhlého svalstva.
Další prospěšnou věcí je prohlídka zákusu , respektive zapadnutí čelistních a sáňkových zubů vaším zubařem.
11. Rtuť ze zubních plomb
Pokud už budete sedět u zubaře, dejte si také zkontrolovat, zda náhodou nemáte nějaké staré amalgámové plomby obsahující rtuť . Pokud ano, vyměňte je za bílé.
Je také možné, že celá léta uvolňovaná rtuť vás přivedla k otravě. Tomuto tématu jsme na naší stránce věnovali několik článků.
12. Kyselé mezibuněčné prostředí, kvasinkové infekce
Věděli jste o tom, že buňky ve vašem těle se mohou nacházet v kyselém prostředí a že to má potenciál pro sehrávání velké role v tom, jak se cítíte?
Přidání zelených doplňků (Chlorella, Spirulina, mladý ječmen) nebo jídel vytvářejících zásadité metabolity, včetně pozitivního myšlení dokáže navrátit zásadité prostředí do vašeho těla.
Kromě toho další důležitou věcí je znát PH hodnoty vašich slin a moči před a po užití nějakého nevhodného jídla.
Časté kloktání teplé slané vody a jemné masírování dásní a jazyka mořskou solí pomocí konečků prstů zvýší cirkulaci krve a zároveň změní kyselost prostředí dutiny ústní.
Za kyselé vnitřní prostředí jsou často zodpovědné i přemnožené kvasinky vyvolávající kvasinkové infekce. Pomocí uvedeného článku byste měli být schopni se jich zbavit.
13. Vonné svíčky a tyčinky
Někdy samotné svíčky používané při meditacích a relaxacích mohou být spouštěčem bolesti hlavy.
Proto je důležité, abyste se ujistili, že vaše svíčky neobsahují olovo . Nejzdravější svíčky jsou vyrobeny ze včelího nebo sójového vosku.
14. Mobilní telefonní, wifi sítě
Doktor Cox, který pracuje jako firemní (závodní) lékař zdůrazňuje, že mnoho lidí používajících mobilní telefony vykazují známky závratí, dezorientace, nevolnosti, bolesti hlav a dočasné zmatenosti.
Důvodem může být stimulace nervových zakončení v mozku, která mají za úkol udržovat rovnováhu a koordinaci.
Nejlepší věcí, kterou můžete udělat, je limitovat používání mobilních telefonů na pouze nouzové situace. Už teď slyšíme váš smích, ale tady se jedná a poměrně vážnou věc.
Pokud nemůžete používat mobilní telefon opravdu jen na nezbytné věci, pak si alespoň pořiďte sluchátka (hands free sadu) a samotný mobil držte od hlavy co nejdál.
Dalším faktorem stojícím za úvahu, budete-li "odměněni" za vaše bolesti hlavy pracovní neschopností nebo vyváznutím z nějaké povinnosti je, že takto získaný čas vhodným způsobem využijete.
15. Emoce a podvědomí
Emoce často vyvolávají fyzické projevy, včetně bolesti hlavy. Jako řešení můžete zkusit samohypnózu nebo hypnoterapii se světly a zvuky, která vám pomůže vytvořit vnitřní harmonii a zároveň uvolnit samoléčící schopnosti a sílu vašeho podvědomí.
Hypnoterapie je obvykle velmi přínosná, protože změny nevynucuje, ale povzbuzuje k nim.
Podle některých metafyzických pověr , trpení bolestmi hlavy může poukazovat na neschopnost vyjadřovat nebo přijímat bezpodmínečnou lásku a akceptaci. Ale také umí předznamenávat jejich opak, kterými jsou nenávist, hněv a odmítnutí.
Daniel R. Condron, autor knihy "Permanentní vyléčení" uvádí, že bolesti hlavy a migrény mohou vyplývat z pocitu tlaku faktorů, které člověk nemá plně pod kontrolou, případně pokud u něj existuje dilema mezi "dobrem" a "zlem" .
Doktor Earl Mindell, autor několika bible o zdravé výživě a léčivých bylinách doporučuje pro odražení přicházejících bolesti hlavy sklenici peprmintového čaje .
16. Špatné trávení
Špatné trávení je zodpovědné za velké množství zdavotných obtíží.
Začlenění trávicích enzymů do vaší stravy (pokud je potřebujete) často dokáže být překvapivě efektivní v předcházení bolestem hlavy.
17. Špatné proudění energií (tradiční čínská medicína)
Mezi další netradiční způsoby vyplývající z akupresury a tradiční čínské medicíny proti bolestem hlavy patří:
(a) mačkání kůže mezi palcem a ukazováčkem
Tento manévr se provádí pomocí palce a ukazováčku druhé ruky. Jedná se o starodávný akupresurní manévr, který prý některým lidem přináší okamžitou úlevu od bolesti.
(b) mačkání bodu pilthrum
Druhým akupresurním způsobem k odvrácení nadcházející bolesti hlavy je mírné zatlačení na philtrum. Jedná se o to zoubkované místo mezi spodkem nosu a horními rty.
Mačkání se provádí vaším ukazováčkem. Přidržte jej až do doby, kdy začnete vnímat pocit tepla, potit se, případně pociťovat brnění v kterékoli části vašeho těla. To potom znamená, že se vám v něm podařilo znovu nastartovat proudění energií.
(c) mačkání nervu nad okem
Třetím bodem pro akupresurní potlačení bolestí je nerv nacházející se na kosti hned pod obočím .
Jeho zatlačením se stimuluje hypofýza, která začne produkovat endorfiny tlumící různé bolesti těla, nejen bolesti hlavy. Při tomto způsobu buďte ale extra opatrní, aby vám nesklouzl prst a nezatlačili jste si jím do oka.
Sama Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že akupresura a akupunktura se v kontrolovaných studiích ukazují jako účinné a efektivní metody proti bolestem hlavy.
18. Přepracovaná mysl
Pokud těžce duševně pracujete, mysl vám nejednou běží na plné obrátky a neumí se zastavit. Projevuje se to nejčastěji problémy se spánkem a mnohdy i bolestmi hlavy.
S uklidněním mysli dobře pomáhá pomalé a hluboké dýchání. To dokáže také uvolňovat emoce, fyzické nevolnosti a odpor spojovaný s některými bolestmi vyplývajícími z psychického napětí.
19. Slabé okysličení krve
Na tento problém jsou poměrně účinná terapeutické esenciální oleje, které pomáhají zvýšit kapacitu krve přenášet kyslík a zároveň vstřebávání kyslíku buňkami.
V homeopatickém světě bolesti hlavy vyplývající ze sluneční přeexpozice dokáže zmírňovat Belladonna a od bolestí hlavy doprovázených zácpou pomůže Bryonia.
Existují také výpovědi a příběhy lidí, kteří tvrdí, že práce s energiemi podle Havajských léčebných technik nebo Reiki jsou vynikající proti silným a nepříjemným migrénám.
Závěr
Nezapomínejte na to, že hlavním cílem je udržování rovnováhy a znovunastolení harmonie do vašeho těla, mysli a ducha. K dispozici máte řadu šetrných způsobů a časem ověřených strategií.
Každý člověk je jedinečné individuum. Vaše otisky prstů patří jen vám. Nedává tedy smysl vyhledávat pro léčbu takovou terapii, která je specifická právě pro vás?