10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které byste neměli ignorovat
Před 50 lety byla rakovina děložního čípku pro ženy vysoce rizikovým onemocněním. S postupem času, vyvinutím testů na stěry a zdokonaleným rozpoznáváním časných projevů se riziko propuknutí tohoto onemocnění výrazně snižuje.
Navzdory uvedeným pokrokům však problém stále není vyřešen, protože každý rok stovky žen onemocní rakovinou děložního čípku.
V jejích počátečních fázích se bohužel vyskytuje jen velmi málo vizuálních a fyzických symptomů. Mnohé nejsou dokonce vůbec přítomny až do té doby, kdy se rakovina začala invazivně šířit do okolních tkání. Proto je poznání těchto příznaků o to důležitější.
1. Bolest v nohou
U některých žen se v počátečních fázích rakoviny děložního čípku vyskytuje otékání a bolesti nohou.
Otok děložního čípku může bránit průchodu krve, což následně vede ik otoku nohou a doprovodným bolestivým pocitům.
2. Vaginální výtok
Je normální pro ženy mít občas malé množství čistého výtoku bez barvy a zápachu.
Když se však výtok zesílí, zapáchá nebo je nějak jinak neobvyklý, může se jednat io znak rakoviny. Proto byste jej neměli podceňovat.
3. Neobvyklé krvácení
Ze všech příznaků, je tento zřejmě nejčastější. Každé krvácení mimo menstruaci, včetně toho po intimním styku, je podezřelé a mělo by být vyšetřeno lékařem.
Tomuto příznaku by měly obzvlášť velkou pozornost věnovat ženy po menopauze.
4. Nepříjemný pocit při močení
Sledování svého těla během malé potřeby dokáže být přínosné hned několika způsoby. Nejzřetelnějším projevem je pocit nepohody během močení.
Normálně se popisuje jako těsné a koncentrované píchání. Může však nabrat i jiné nepohodlné formy. Obvykle při dlouhotrvajících pocitech nepohodlí během močení se rakovina rozšířila do okolních tkání.
Takové situace proto vždy vyžadují okamžitou pozornost lékaře.
5. Nepravidelné močení
Vzhled moči a jeho frekvence také mohou být příznaky rakoviny děložního čípku.
Pokud zaznamenáte neobvyklé změny ve frekvenci močení, nižší kontrolu nad svěračem močového měchýře (inkontinenci), případně změny zabarvení moči (speciální krve), pro jistotu vyhledejte lékařskou pomoc.
6. Nepravidelná menstruace
Když dojde na menstruaci, ta by měla probíhat ve víceméně pravidelných intervalech. I změny v této oblasti bohužel nejednou předznamenávají výskyt rakoviny děložního čípku.
Značte si časy a data menstruace a v případě, že budou výkyvy přetrvávat dlouhodoběji, poraďte se se svým lékařem.
7. Nepříjemné pocity během intimního styku
Bolesti během intimního styku, nazývané také dyspareunie, jsou dalším nepříjemným projevem rakoviny děložního čípku.
Pro uklidnění je však nutno dodat, že existuje řada důvodů pro tyto bolesti. Nemusí se nutně jednat o rakovinu. Vždy je však lepší se při jejich výskytu poradit s gynekologem.
8. Bolesti v pánevní oblasti
Bolesti břicha v pánevní oblasti jsou již údělem ženy. Křeče během menstruace jsou perfektně normální.
Když však bolest přetrvává delší období, dochází k ní častěji nebo se stává intenzivnější, jedná se o další kontrolní světýlko signalizující, že je čas vyhledat pomoc lékaře.
9. Bolesti zad
Bolesti zad jsou běžné iu zdravých lidí. Podle statistik postihují až 80 % populace.
Důvody mohou být různé a samozřejmě jen málokdy samy předurčují rakovinu. Pokud jsou však doprovázeny dalšími příznaky, nechte se raději vyšetřit.
10. Nevysvětlitelná ztráta na váze a únava
Opět, samy o sobě ještě nic neznamenají. Pokud se však vyskytnou spolu s ostatními příznaky, může to být důvod k obavám.
Rakovina děložního čípku často vede ke snížení počtu červených krvinek, které nahrazují bílé krvinky bojující s onemocněním. To následně vede k anémii, únavě, vyčerpanosti, nedostatku energie, ztrátě chuti a úbytku na váze.
Prevence rakoviny děložního čípku
Mnozí gynekologové a média dnes silně propagaují takzvané "očkování proti rakovině děložního čípku", tedy proti HPV virům. Dokonce se už začalo i proplácet pro 12/13 leté dívky i chlapce, protože pro samoplátce je poměrně drahé.
My však toto očkování nedoporučujeme, protože může mít řadu závažných vedlejších účinků, včetně poškození vaječníků, neplodnosti, tvorby krevních sraženin, nevolností či dokonce úmrtí.
Místo toho preferujeme přirozený způsob poslinění imunity pomocí selenu, zinku, multivitaminů, aloe vera, probiotik, beta glukanů, výplachů koloidním stříbrem, olivových listů, vitamínů C, D a E, jódu, enzymů, kokosového a oregánového oleje, ze stravy a také vyloučení hormonální antikoncepce.